Ana Sayfa Bilim ve Teknik 24 Aralık 2019 22 Görüntüleme

Malatyalı Matematik Öğretmenin Adem Teorisi

Malatyalı Matematik Öğretmenin Adem Teorisi

Malatya’da özel bir okulda matematik öğretmeni olarak görev yapan Adem Özdemir, 2’nin kuvvetleriyle bölünebilme kuralının kitaplarda 8’e kadar yer aldığını belirterek, yaptığı çalışma ile 2’nin kuvveti olan tüm sayılarla ilgili bölünebilme kurallarını keşfettiğini ve buluşunun patentini aldığını söyledi.

Matematik kitaplarında artık bu teorinin de yer alması gerektiğini dile getiren Adem Özdemir, “2006 yılında 2’nin kuvvetleri ile bölünebilme kuralı formülünü keşfetmiştim. Şu anda bilinen 2, 4 ve 8 ile bölünebilme kuralları kitaplarda yer alıyor. Bende 2’nin diğer kuvvetlerini sağlayan bir kural keşfettim. 2006 yılından beri ben bunu kullanmaktayım ve öğrencilerime de bunu anlatmaktayım. Patentini de aldık ve şuan matematik literatürüne girebilir durumda. Kitaplarımızda 8 ile bölünebilme kuralından sonra artık 16 ile 32 ile 64 ile 128 ile bütün 2’nin kuvveti olan tüm sayılarla ilgili bölünebilme kuralları verilebilir. Teorimizin adını Adem Teorisi olarak koyduk. Yabancı devletler de aynı şekilde bu teoriyi kullanabilir” dedi.

Özdemir, teorisinin matematikte önemli bir buluş olduğunu ifade ederek, “Öğrenciler illa ki bu kalabalık müfredat içerisinde ekstra bir şey çıkmasını istemeyeceklerdir. Ama bilim açısından da çok önemli bir buluş olduğuna inanıyorum. İleride kitaplarımıza da geçer diye düşünüyorum. Öğrencilerimizin hepsi bizi çok seviyor. Yeni yeni kurallar öğretiyoruz ve pratik kurallar öğretiyoruz. Dolayısıyla öğrencilerin bize bakış açısı biraz daha farklı oluyor” diye konuştu.

Yeni buluşunun diğer matematik öğretmenleri tarafından da kabul gördüğünü ifade eden Özdemir, şimdi yeni keşfettiği teorinin müfredata girmesini bekliyor.

KAYNAK

TemaTasarım | GürmelYazılım