Ana Sayfa Bilim ve Teknik 16 Aralık 2019 28 Görüntüleme

Blue Origin Roketi, Binlerce Çocuktan Gelen Kartpostalı Uzaya Yolladı

Blue Origin Roketi, Binlerce Çocuktan Gelen Kartpostalı Uzaya Yolladı

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin uzay araştırma şirketinin, içinde kargoların yanı sıra binlerce çocuktan gelen kartpostalın da yer aldığı New Shepard adlı roketi yörünge uçuşu yapmak üzere Çarşamba günü kalkış yaptı. New Shepard roketi, Blue Origin’in ‘Club for the Future’ adlı organizasyonunun eğitim projesi kapsamında yer alıyor.

Blue Origin’in halkla ilişkiler yöneticisi olan Caitlin Dietrich, roketin fırlatılışı sırasında canlı yayında şu sözleri söyledi: “İlk hedefimiz, dünya çapında öğrencilerden gelen kartpostalları toplamaktı. Her bir kartpostalda öğrencilerin gelecek hakkındaki umutları ve hayalleri yazılı. Şu ana dek, dünya genelinden birkaç bin kartpostal toplamayı başardık.”

Dietrich, “Bugün kartpostalların bir kısmını New Shepard ile uzaya yolluyoruz. Ardından her bir kartpostala ‘uzayda uçuş yaptı’ damgası basıp öğrencilere geri yollayacağız. Epey havalı bir şey olacak bu” dedi.

Roket, Çarşamba günü yerel saatle 11.53’te kalkış yaptı ve 10 dakika sonra da Blue Origin’in Batı Teksas’taki bölgesine iniş yaptı. Bu uçuşla birlikte roket, altıncı uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. New Shepard tipi roketlerin de toplamda on ikinci uçuşu oldu. New Shephard ismi ise 1961 yılında ilk uzay uçuşunu yapan Alan Shepard adlı astronottan geliyor.

Gönderilen kartpostallara ek olarak, New Shepard kapsülünde NASA ve Kolombiya Üniversitesi’ne ait bilimsel çalışmalar ve OK Go adlı rock grubunun sponsorluğunda gerçekleşen ‘Art in Space’ sanat yarışmasından seçilen projeler de yer alıyordu.

NASA, 2024 yılında gerçekleştirmeyi planladığı astronotlu Ay seyahati için geliştirilen roketin ana kısmının tamamen üretildiğini açıkladı. Roketin toplam boyunun ise 65 metre olacağı söyleniyor.

1969’da yapılan Ay yolculuğu, ABD’nin uzay yarışını lider bitirdiğinin açık bir kanıtıydı. Fakat o tarihten bu yana Ay’a tekrar bir astronot gönderilmedi. NASA ise 2024 yılında bu durumu sonlandırmayı hedefliyor. NASA’nın 65 metre uzunluktaki Space Lauch System adlı roketinde yapılan çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor.

NASA’nın bu yeni roketi, şu ana kadar geliştirilen en güçlü roket olacak ve roketin üst bölümünde Orion mürettebatının yer aldığı kapsülün hızı, araçtan ayrılırken Mach 23’e kadar ulaşacak. Bu da ses hızının 23 katına eş değer.

KAYNAK

TemaTasarım | GürmelYazılım